متن خبر

Telegram
Email
Print

استفاده از ظرفیت نظام مهندسی ساختمان بعنوان بازوی مشورتی دستگاه قضا

استفاده از ظرفیت نظام مهندسی ساختمان بعنوان بازوی مشورتی دستگاه قضا

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در دیدار با مدیر کل دادگستری خراسان شمالی با تاکید بر ظرفیت تخصصی نظام مهندسی ساختمان گفت: نظام مهندسی ساختمان با بهره گیری از رشته های تخصصی متعدد آماده ارائه کمک های مشورتی در مباحث مرتبط است.

به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان، مهندس کیان حصاری با بیان این که وظایف نظام مهندسی فراتر از صرفا ساخت بناست، افزود: ترافیک و مباحث مرتبط با آن از تخصص های این سازمان است و با توجه به مشکلات متعدد ترافیکی شهر می توان از نظرات کارشناسان این مجموعه بهره برد،  مباحث شهرسازی اسلامی و زیست محیطی  نیز از دیگر  مواردی است که تخصص آن در نظام مهندسی ساختمان وجود دارد و می تواند مشاوره های خوبی ارائه کند.

وی همچنین با اشاره به مشکلات موجود در کمیسیون ماده ۱۰۰ افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ها نهادی تاثیرگذار است و مسائل فنی و سازه ای بنا و شهرسازی در آن مورد ارزیابی قرار می گیرد بدین جهت باید اعضا از دانش مرتبط با مباحث برخوردار باشند، لذا با توجه به وجود دانش تخصصی در کلیه حوزه ها، آماده ارائه مشاوره به نمایندگان محترم دادگستری در این کمیسیون هستیم، زیرا کمک مشورتی موجب تسریع در خدمات رسانی به مردم و گره گشایی در مشکلات می شود.

مهندس حصاری در بخش دیگری از سخنان خود به جانمایی پروژه مسکن ملی اشاره و عنوان کرد: جانمایی درست یک پروژه و در نظر گرفتن زیرساخت ها از ضروریات اجرای یک طرح است و نظام مهندسی ساختمان می تواند به عنوان بازوی کمکی موارد مورد نیاز را قبل از اجرای طرح بررسی و از نمود مشکلات بعدی جلوگیری کند.

وی به مبحث ۱۹ و صرفه جویی انرژی در ساختمان نیز اشاره و عنوان کرد: بحث انرژی از بحران ها و چالش های موجود در کشور است و این مشکل به عدم استفاده درست انرژی در ساختمان ها و رعایت نشدن اصول درست در ساخت و سازها باز می گردد.

وی افزود: طبق تصویب نامه ابلاغ شده هیأت محترم وزیران از ابتدای سال ۱۴۰۱، باید رده انرژی ساختمان ها در گواهی پایان کار پلاک آن ها ثبت شود اما عملیاتی شدن این مصوبه بدون اهرم اجرایی و قانونی محقق نخواهد شد.

حجت الاسلام براتی زاده مدیر کل دادگستری خراسان شمالی نیز در این دیدار گفت: ارزش کار نظام مهندسان در جامعه به خوبی احساس می شود و می توان از توانایی های آن ها استفاده کرد.

وی به وضعیت نامناسب کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز اشاره و اعلام کرد: باید وضعیت نامناسب این کمیسیون سازماندهی و راهکاری برای حضور نظام مهندسی در این کمیسیون اندیشیده شود تا بتوان از کمک های مشورتی این نهاد بهره جست.

گفتنی است، پیشنهاد تشکیل کارگروه مشورتی کمیسیون ماده ۱۰۰، تأییدیه های استحکام بنا و درخواست اجرای ماده ۴۱ قانون نظام مهندسی از سایر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

اطلاعیه های مهم

آخرین اخبار