نشست مشترک سازمان هواشناسی و سازمان نظام مهندسی ساختمان با موضوع اطلاع رسانی وضعیت آب و هوا

228 بازدید

نشست مشترک سازمان هواشناسی خراسان شمالی با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با موضوع اطلاع رسانی وضعیت آب و هوا و هشدارهای کارشناسی ساخت و ساز برای مهندسان استان برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی، رئیس سازمان در این نشست گفت: توجه به مقوله هواشناسی یکی ازموضوعات مهم در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز است و باید از ظرفیت و اطلاعات هواشناسی در پروژه ها استفاده شود.
وی اظهار داشت: تصمیم به سمت توسعه شهرها و روستاها، تغییر کاربری ها به صورت کلی و اساسی در تصمیمات کمیته های فنی و کمیسیون ماده پنج و مهم تر از همه طراحی معماری به شناخت اقلیم گره خورده است و نقش تعیین کننده ای در طرح های جامع، تفصیلی و هادی دارد بطوری که آب و هوای یک منطقه در تعیین جهت خیابان ها، جهت ساخت ، کیفیت استفاده ازنورها و انرژی های خدادای و طبیعی و در نتیجه کیفیت بخشی به تهویه مطبوع در ساخت و سازها بصورت طبیعی به ما کمک می کند.
وی با اشاره به اینکه مزایای استفاده و داشتن اطلاعات هواشناسی در مهندسی ساختمان بسیار زیاد است، افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این راستا علاقه مند است با مجموعه هواشناسی تعامل و همکاری داشته باشد و طرفین در حدود قانون از اطلاعات و ظرفیت های سازمانی برای کیفیت کار و اهداف سازمانی بهره مند شویم.
مهندس رمضانی خاطرنشان کرد: هر شخص حقیقی در سازمان دارای یک کارتابل الکترونیکی شخصی است که بصورت آنلاین و همیشه و همه جا قابل دسترسی می باشد که سازمان هواشناسی می تواند با این سامانه ما لینک شود و تمام اطلاعات و پیام های هواشناسی را در اسرع وقت و با کمترین هزینه در اختیار اعضای سازمان قرار دهد.
عالی ترین مقام نظارت بر ساخت و ساز در استان تصریح کرد: ما به دنبال جریانی از اطلاعات مورد نیاز برای استفاده در حوزه ساخت و ساز با کمک هواشناسی هستیم تا در مدیریت پروژه ها و کاهش ریسک به مجموعه فنی و مدیریتی حوزه ساختمان کمک کند.
مهندس رمضانی یادآور شد: درحوزه ساخت و ساز هم کمینه و هم پیشینه دما بسیار مهم است زیرا شرایط دمایی و رطوبتی در زمان عملیات ساختمانی مهم است و در بعضی فعالیت ها حیاتی است و با اطلاع رسانی به موقع هواشناسی مهندسان ناظر می توانند تمهیدات لازم را در نظرگیرند.
وی ادامه داد: فرآیند اجرای توسعه مهندسی بدون در نظر گرفتن وضعیت هواشناسی سخت می شود و وقتی شرایط سخت شود احتمال خطا افزایش می یابد در همین راستا از طرح تبادل اطلاعات و استفاده از ظرفیت های سازمانی به نفع جامعه حمایت و همکاری می کنیم و با این طرح وسعت تعاملات و همکاری ما بیشتر از گذشته می شود.
رئیس مرکز تحقیقات سازمان هواشناسی خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: توسعه هواشناسی کاربردی رویکرد بین المللی است تا سرویس ها و خدمات هواشناسی را در تمام حوزه ها کاربردی کنیم.
وی با اشاره به اینکه سامانه تهک (برنامه توسعه هواشناسی کاربردی) از سال ۹۳ راه اندازی شده است، اظهار داشت: در حال حاضر پیامک های هواشناسی و اخطارهای جوی به جامعه کشاورزان استان ارسال می شود و در مرحله بعدی پیمانکاران و مهندسان را در برنامه داریم تا اطلاعات هواشناسی را به صورت مستقیم برای آنها ارسال کنیم.
وی افزود: در اختیار قرار دادن اطلاعات هواشناسی به پیمانکاران به مدیریت زمان، پروژه و مصالح کمک می کند و در حال حاضر این طرح در اکثر استان ها در حال اجرا است و برای اجرایی کردن این طرح در استان خراسان شمالی به کمک و حمایت سازمان نیازمندیم.


اخبار مرتبط

  • ضرورت رعایت پروتکل بهداشتی ابلاغی درکارگاه های ساختمانی توسط کارکنان و کارگران ساختمان رعایت اصول بهداشتی ( HSE)
  • مناقصه ساخت ۶۸۰ واحد مسکونی در شهر بجنورد
  • توزیع رایگان ۲ هزار بسته سلامت بین اعضای نظام مهندسی ساختمان استان
  • خدمات در نظام‌ مهندسی ساختمان خراسان شمالی الکترونیکی شد.
  • پیام ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، بمناسبت تجلیل از مقام معلم در سالروز شهادت استاد مطهری
  • مهلت اعتبار پروانه های اشتغال به کار مهندسی تا پایان خرداد ماه تمدید شد
  • پیام تبریک ریاست سازمان بمناسبت “۹ اردیبهشت ، روز شوراها”
  • ابلاغ تشکر رئیس جمهور از رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و همکاران سازمان
  • نظرات بسته هستند