توسعه و آبادانی شهرها به دست مهندسان و توسعه کشور از مسیر توسعه شهرها شکل می گیرد

276 بار بازدید شد

معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی در جشن روز مهندسی مطرح کرد:

توسعه و آبادانی شهرها به دست مهندسان

توسعه و آبادانی شهرها به دست مهندسان و توسعه کشور از مسیر توسعه شهرها شکل می گیرد

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی با بیان این مطلب گفت: مهندسان در توسعه پایدار انسانی می توانند نقش ایفا کرده و موثر باشند، با این که توسه فیزیکی و انسانی ارتباطی دو سویه دارند اما نقش توسعه کالبدی بسیار کمتر از توسعه انسانی است و این نشانگر جایگاه مهم مهندسان است.

مهندس «علی نیا» با بیان این که اگر فاقد نیروی انسانی توسعه یافته باشیم نمی توان انتظار شهر یا کشور توسعه یافته داشت، ادامه داد: توسعه کشور از طریق توسعه و آبادانی شهرها اتفاق می افتد، آبادانی و توسعه شهرها هم به دست مهندسان شکل می گیرد، امروزه همه به این موضوع رسیده اند که توسعه کالبدی و فیزیکی شهرها به تنهایی کافی نیست چرا که انسان محور توسعه است و توسعه پایدار منوط به توسعه پایدار انسان هاست.

وی با اشاره به روز ۱۵ اسفند روز ملی منابع طبیعی افزود: مهندسان در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست نقش اساسی ایفا می کنند و رسیدن به توسعه پایدار محقق نمی شود مگر با توسعه انسانی، به تعبیری مسیر عبور توسعه پایدار کشور، توسعه انسانی است.

وی با بیان این که شهرها باید محیطی دلپذیر و آرامش بخش برای شهروندان باشد افزود: از شهر به عنوان مدینه یاد می شود، مدینه به معنایی مکانی با تمدن است و شهرنشینی به معنای متمدن بودن است بنابراین باید پیچیدگی های تمدن را در رفتارها داشته باشیم و مقید به حقوق شهروندی باشیم.

وی با بیان این که شهرها باید محیط دلپذیر برای گذران اوقات برای همه باشند، بنابراین شکل دهی فضاهای شهری باید به گونه ای باشد که رضایت شهروندان را فراهم کند، اضافه کرد: امروزه نمونه و شواهد بسیاری از فعالیت مهندسان در شهرها را می توان پیدا کرد، زیرا مهندسان به عنوان طراحان و ناظران در تمام مراحل ساخت و سازهای شهری حضور دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که طراحی و اجرا در استان با کیفیت خوب و قابل قبولی اجرا می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی های انجام شده تأیید شد که زلزله شدید اردیبهشت سال جاری هیچ گونه تخریب سازه ای در استان نداشته است و خسارت ها در چند مورد جزئی بود و  به طور قالب شامل اجزاء غیر سازه ای ساختمان بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: این امر نشان دهنده مناسب بودن طراحی و اجرا در بحث ساخت و ساز در استان است، حتی در روستاها نیز که بیشتر در معرض تخریب قرار داشتند بسیاری از ساختمان های قدیمی تخریب شده بودند اما مساکنی که بعد از زلزله سال ۷۵ از طریق بنیاد مسکن ساخته شده بودند و نظارت مهندسان در آنجا اعمال شده بود حداقل آسیب را متحمل شدند.

وی با بیان این که روند بهسازی و بازسازی مسکن های روستایی در حال انجام است، افزود: تاکنون حدود ۵۵ درصد از این منازل بازسازی شده اند، با این حال در مقایسه با زلزله های گذشته در زلزله اردیبهشت کمترین خسارت ها به منازل وارد شد که بخشی از این موضوع به ساخت و ساز با اسلوب مهندسی و نظارت های مهندسان باز می گردد.

وی استفاده از مصالح مرغوب و استاندار، نظارت و اجرا با تمام مشخصات تعیین شده، حضور رسانه ها برای آگاهی بخشی به مردم، جلوگیری از ساخت و ساز در مسیر گسل ها را از اقدامات موثر در کاهش خسارت های ناشی از حوادث طبیعی ذکر کرد.

print


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *