سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی

North Khorasan Construction Engineering Organization

منوی سایت

Share on print
Print
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on linkedin
LinkedIn

به دنبال زلزله روز گذشته در بخش هایی از استان، کمیته متناظر بحران سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی تشکیل جلسه اضطراری داد.

به دنبال زلزله روز گذشته در بخش هایی از استان، کمیته متناظر بحران سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی تشکیل جلسه اضطراری داد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در این نشست اضطراری اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان باید به عنوان کارشناس فنی آسیب شناسی و اثرات ناشی از زمین لرزه را در دستور کار قرار دهد و از نظر ابعاد مهندسی به این حوزه ورود پیدا کند.

مهندس علی اکبر رمضانی، خطاب به کارشناسان سازمان اعلام نمود اکیپ های کارشناسی تشکیل شده برای بازدید از مناطق حادثه دیده بلافاصله و به نوبت به مناطق حادثه دیده عزیمت و موارد را به دقت بازدید و گزارش های خود را اعلام نمایند.

این مقام مسئول، اظهار داشت: با توجه به ماهیت سازمان به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، نظر کارشناسی ما برای گرفتن تصمیمات مهندسی و مدیریتی شهری در آینده دارای اهمیت است بنابراین باید در این حادثه، بیشترین تمرکز ها بر: مسائل فنی ، رفع عیوب ساختمان ها و شناسایی ضعف های ساختمان ها در مواقع بروز حادثه و در صورت لزوم ارائه راهکارهای لازم برای بهبود شرایط فعلی و آینده باشد.

 وی خاطرنشان کرد:  از دیدگاه فنی ، ممکن است این زمین لرزه، برخی از ساختمان ها را آماده تخریب کرده باشد و این موضوع باید به دقت کارشناسی شود تا نقاط آسیب دیده در ساختمان، شناسایی و اعلام شود تا توسط بهره برداران در راستای مقاوم سازی آن طبق نسخه های فنی مهندسان ارائه طریق گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی همچنین یادآور شد: در جریان این بازدیدها، به وضعیت ساختمان های تازه ساز نیز توجه ویژه شود تا تفاوت ساختمان های مهندسی ساز با ساختمان های قدیمی مشخص گردد.

پس از اعزام تیم های کارشناسی به مناطق حادثه دیده نظرات کارشناسان سازمان پس از بازدیدهای میدانی از روستاهای عمارت، شورک، بخش سنخواست و شوقان، حاکی از آن بود که ساختمان هایی که حداقل های مقررات ملی ساختمان در آن ها رعایت شده بود از تاب آوری بالایی برخوردار بودند.

براساس گزارش مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتر ساعت ۳.۳۴ دقیقه بامداد روز دوشنبه 27 اردیبهشت ماه، مناطقی از جنوب خراسان شمالی و شهر سنخواست و روستاهای اطراف را لرزاند و با گذشت حدود پنج ساعت از نخستین زمین لرزه، ۲ زمین لرزه ۵.۴ و ۴.۲ ریشتری دیگر در بخش های سنخواست و شوقان در شهرستان جاجرم به ثبت رسید.

در ادامه گزارش مرکز لرزه نگاری اعلام شده است: از زمان وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری بامداد تاکنون  ۲۳ پس لرزه با بزرگی ۲.۵ تا بیش از چهار ریشتر شهرستان های گرمه و جاجرم خراسان شمالی را لرزانده است.

آخرین اخبار