شورای شهر و شهرداری باید از ظرفیت مهندسان برای معماری، زیباسازی در حوزه ارتقاء کیفیت زندگی استفاده کنند. – سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی
Main Menu

شورای شهر و شهرداری باید از ظرفیت مهندسان برای معماری، زیباسازی در حوزه ارتقاء کیفیت زندگی استفاده کنند.

در دیدار رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در محل سازمان مطرح شد:

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، مهندس رمضانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این دیدار که بنا به درخواست شورای شهر و در راستای دستور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی برای تهیه المان و نشان مبادی ورودی شهر و با حضور رئیس و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد، گفت: این طرح در گذشته توسط سازمان نظام مهندسی در دستور کار قرار گرفته و نتایج اولیه برای معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری ارسال شده است و ما آمادگی ادامه همکاری،  همفکری و مشارکت را در این مورد و در سایر زمینه هایی که پتانسیل آن در سازمان استان وجود دارد را داریم.

وی اظهار کرد: المان یا نشان شهری می بایست بر اساس شناخت از ابعاد مختلف شهر حاصل آید و مفاهیم محلی، فرهنگی و سایر مفاهیم مربوطه را دارا باشد و خوانایی آن قسمتی از هویت شهر است.

وی افزود: ما در دوران قبل یک طرحی تحت عنوان طرح پژوهشی ساماندهی ورودی شهر بجنورد را تهیه کردیم و از این طرح خیلی استقبال شد ولی برای اجرای آن با وجود اینکه در دستور کار کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر هم قرار گرفت هیچ اقدامی عملی نشد.

علی اکبر رمضانی در ادامه خاطر نشان کرد: برای اینکه زحمات تیم پژوهشی ثمر بخش شود این طرح به کتابی تحت عنوان “مبادی ورودی شهر ، حلقه گمشده بافت شهری” تبدیل شد و خوشبختانه به عنوان رفرنس دانشگاهی استفاده شد اما این کتاب در استان چندان مورد توجه قرار نگرفت‌.

وی با اشاره به اینکه امروزه می توانیم از ظرفیت حدود ۵ هزار عضو مهندس در سازمان استان در حوزه های مختلف مدیریت شهری و عمرانی استفاده بهینه کنیم ، تصریح کرد: تعامل می تواند کارساز باشد و به پیشرفت و توسعه استان کمک کند، بنابراین شورای شهر و شهرداری باید از ظرفیت مهندسان برای معماری و زیباسازی و سایر نیازهای شهری در حوزه ارتقاء کیفیت زندگی استفاده کنند.

عضو شورای مرکزی با بیان اینکه پیگیری شورای شهر در راستای بهینه شدن و اجرایی شدن این طرح به ما انگیزه می دهد، گفت: ما آمادگی لازم را داریم که دبیرخانه ای در محل سازمان مستقر کنیم و کارگروهی تشکیل دهیم که با مشارکت مهندسان عضو سازمان و نمایندگان شورای شهر، را ه و شهرسازی و دفتر فنی استانداری و سایر نهادهایی که می توانند مؤثر باشند در این کارگروه حضور داشته باشند و برگزاری مسابقه هایی را در راستای کمک به ارتقاء مؤلفه های کیفیت زندگی، در این کارگروه در دستور کار خود قرار دهیم.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از مشکلات ما در بحث شهری این است که مردم احساس می کنند ساختمانی که ساخته می شود، مرجع و متولی خاصی ندارد و متولیان مختلف بعضاً حرف قانون را گوش نمی کنند و حرف واحدی ندارند، لطمه زیادی به ترویج و رعایت مقررات ملی ساختمان زده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی بیان کرد: پروژه های بزرگ در سطح شهر مانند هماگ، طلای سفید، پروژه بافت فرسوده و برخی از بانک ها به هیچ عنوان برای مراحل اجرایی ساخت و ساز به سازمان نظام مهندسی مراجعه نکرده اند و سابقه مشخصی در سازمان ندارند و مهمتر از همه وضع مقررات ملی در آن ها از نظر سازمان ابهام دارد.

وی با بیان اینکه موضوع تعارض منافع در نحوه صدور پروانه در نظام مسئولیتی این پروژه ها موج می زند، اظهار کرد: کارفرما طراح، ناظر و مجری را خودش انتخاب می کند و مصالح هم خودش می خرد، بنابراین متولی کنترل و نظارت نمی تواند هیچ نظارتی براین پروژه ها داشته باشد، در صورتی که هیچ عاملی برای رعایت حقوق بهره بردار و حقوق عمومی شهروندان دیده نشده تا گزارش درست به مراجع صدور پروانه ارائه دهند.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت و ساز در استان یادآور شد: بالغ بر ۹۵ درصد گزارش های تخلفات ساختمانی به شهرداری می رسد، ولی از آنجایی که شورای شهر و استانداری یکی از سرفصل های بودجه سالانه شهرداری ها را درآمد از محل کمیسیون ماده ۱۰۰ تعریف کرده عملا نمی توانند اقدام عملی انجام دهند.

وی در پایان افزود: سایت زمین های حاصل از خروج پادگان از داخل شهر، می توانست با تهیه طرح جامع، به یک الگوی شهرسازی در سطح ملی تبدیل شود اما متاسفانه در این پروژه حتی نتوانستند خط آسمان را در سایت درست اجرا کنند و منظر مجموعه از نظر نمای ساختمان و پیش آمدگی و … نیز رعایت نشده است.

رئیس شورای شهر بجنورد نیز در این دیدار گفت: مباحث شهری و شهرسازی از ابتدای دوره پنجم مدنظر ما بود اما متاسفانه به نتایج مورد نظر نرسیدیم که شاید دلیل آن عدم تعامل با سازمان نظام مهندسی باشد.

بهمن جباری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت مهندسان استان در ساخت و سازهای شهری استفاده کنیم، اظهار کرد: باید اجرای پروژه های شهری را به سمت و سوی سازمان نظام مهندسی ببریم و طرح ها را با مشارکت نظام مهندسی ساختمان انجام دهیم.


Related News

Comments are Closed