افزایش ۵۳ درصدی تهیه نقشه در استان/ گرایش به مرتفع سازی پس از افزایش قیمت مسکن – سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی
Main Menu

افزایش ۵۳ درصدی تهیه نقشه در استان/ گرایش به مرتفع سازی پس از افزایش قیمت مسکن

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۰۰۴۵

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ – ساعت ۱۳:۵

رییس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی تشریح کرد:

افزایش ۵۳ درصدی تهیه نقشه در استان/ گرایش به مرتفع سازی پس از افزایش قیمت مسکن

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به نقل از پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی گفت: در خراسان شمالی تعداد دستور تهیه نقشه ساختمان در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۹۸ تا ۵۳ درصد و متراژ طراحی نقشه نیز تا ۷۱ درصد افزایش داشته است.

علی اکبر رمضانی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در خراسان شمالی طی سال ۹۷، دو هزار و ۸۴۳ دستور تهیه نقشه به سازمان نظام مهندسی ساختمان شهرستان ها ارجاع شدند که بابت صدور این تعداد دستور تهیه نقشه یک میلیون و ۹ هزار و ۷۸۶ متر مربع نقشه ساختمان طراحی شد.

رمضانی گفت: در سال ۹۷، از یک میلیون و ۹ هزار و ۷۸۶ متر مربع نقشه ساختمان طراحی شده، ۷۰۲ هزار و ۹۰۹ متر مربع برای شهر بجنورد، ۱۴۴ هزار و ۹۱۱ متر مربع برای شهر شیروان، ۸۶ هزار و ۱۱ متر مربع برای شهر اسفراین، ۴۰ هزار و ۶۰۷ متر مربع برای شهر آشخانه، ۱۶ هزار و ۴ متر مربع برای شهر جاجرم، ۱۱ هزار و ۷۷۴ متر مربع برای شهر فاروج و هفت هزار و ۵۷۰ متر مربع برای شهر گرمه بطراحی شدند.

وی در ادامه عنوان کرد: در خراسان شمالی طی سال ۹۸ نیز دو هزار و ۶۷۹ دستور تهیه نقشه به سازمان نظام مهندسی ساختمان شهرستان ها ارجاع شدند که بابت صدور این تعداد دستور تهیه نقشه تقاضا شده یک میلیون و ۲۴ هزار و ۸۲۶ متر مربع نقشه ساختمانی طراحی شد.

به گفته وی، در سال ۹۸ از یک میلیون و ۲۴ هزار و ۸۲۶ متر مربع نقشه ساختمانی طراحی شده، ۷۱۶ هزار و ۸۹۸ متر مربع آن برای شهر بجنورد، ۱۳۶ هزار و ۸۳۲ متر مربع آن برای شهر شیروان، ۸۵ هزار و ۵۹۳ متر مربع آن برای شهر اسفراین، ۱۰ هزار و ۱۵ متر مربع آن برای شهر گرمه، ۱۴ هزار و ۲۲۰ متر مربع آن برای شهر جاجرم، ۴۲ هزار و ۴۳۵ متر مربع آن برای شهر آشخانه و ۱۸ هزار و ۸۳۳ متر مربع آن برای شهر فاروج طراحی شدند.

رمضانی همچنین عنوان کرد: در استان طی سه ماهه نخست امسال نیز تعداد ۷۸۶ دستور تهیه نقشه به مساحت ۳۲۶ هزار و ۵۲۰ متر مربع به سازمان نظام مهندسی ساختمان شهرستان ها ارسال شدند که این نقشه ها طراحی شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در استان تعداد دستور تهیه نقشه در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ تا شش درصد کاهش داشته درحالیکه تقاضای سطح متراژ طراحی نقشه در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ تا یک و نیم درصد افزایش داشته است.

این مسئول همچنین اعلام کرد: در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۹۸ نیز تعداد دستور تهیه نقشه تا ۵۳ درصد و متراژ طراحی نقشه نیز تا ۷۱ درصد افزایش داشت.

وی بیان کرد: در استان از سال ۹۷ تا به کنون به تناسب افزایش قیمت زمین و قیمت واحدهای مسکونی حداکثر قابلیت استفاده از زمین برای ساخت و ساز مورد بهره برداری قرار گرفته و میل به احداث ساختمان با تعداد طبقات بیشتر ( مرتفع سازی ) افزایش یافته است.

وی در خاتمه درباره توجه به الگوهای نماسازی ساختمان های مسکونی شهری و تاثیر آن بر نما و منظر شهری نیز بیان کرد: تعریف و تدوین ضوابط یکپارچه و شفاف در این زمینه نیز بسیار مهم است درحالیکه تا به کنون توجه و اهمیت به نماسازی یکپارچه در ساختمان های مسکونی تولید شده فقط در بخش هایی از گلستان شهر و پروژه های مسکن مهر لحاظ شد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی بر لزوم تهیه طرح های بالادستی در زمینه نماسازی ساختمان های مسکونی تاکید کرد و گفت: درصورتیکه طرح های بالادستی تهیه و ملاک عمل مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها قرار گیرند وضعیت بخش بصری ساختمان سازی ها و منظر شهرها نیز متحول خواهد شد.

رمضانی خاطر نشان کرد: البته منظر شهری به عنوان فاکتوری بسیار مهم در طرح جامع گردشگری کشور باید ملاک عمل قرار گیرد.

http://atraknews.com/


Related News

Comments are Closed