دیدار رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان با مدیر کل جدید راه و شهرسازی استان

342 بازدید

دیدار رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان با عبدالمجید نژاد صفوی مدیر کل جدید راه و شهرسازی استان

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در این دیدار ضمن تبریک انتصاب مدیر کل راه و شهرسازی استان از فعالیت ۴ هزار و ۴۳۲ مهندس در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۹ درصد مهندسان پروانه دار و ۶۱ درصد مهندسان بدون پروانه هستند.

مهندس علی اکبر رمضانی با اشاره به اینکه استان ما استانی جوان است و تامین مهندسان پایه یک و دو در گذشته مشکل داشته است، اظهار کرد: هم اکنون شاخص های پایه یک ۲۴ درصد، پایه دو ۴۰ درصد و پایه سه ۳۶ درصد است و خوشبختانه پایه دو و یک از پایه سه بیشتر است.

وی افزود: طی ۷ ماهه ابتدای سال جاری ۵۳۲ هزار متر مربع نقشه در قالب هزار و ۵۴۳ پروژه توسط مهندسان طراحی و به شهرداری ها ارسال شده است.

وی با بیان اینکه این ظرفیت کاری برای مهندسان بسیار پایین است، خاطرنشان کرد: از اداره کل راه و شهرسازی استان انتظار داریم تا با استفاده از اختیارات خود به ما کمک کند تا از ظرفیت مهندسان بیشتر استفاده کنیم و اشتغال مهندسان را در راستای انجام خدمات کیفی و خدمات رسانی بهتر به مردم افزایش دهیم.

وی افزود: اگر در فرایند اجرای تمام پروژه های خصوصی و نیمه خصوصی بزرگ مقیاس در سطح استان از ظرفیت مهندسان نظام مهندسی ساختمان استفاده شود، فرصت های شغلی زیادی در حوزه مهندسی ایجاد می شود.

مهندس رمضانی ادامه داد: این قبیل پروژه ها که در سطح شهر احداث می شوند و متاسفانه فرایندهای قانونی خود را طی نمی کنند، سازمان نظام مهندسی ساختمان حتی سازنده، طراح و ناظر آنها را نمی شناسد و اگر زمانی این پروژه ها در سطح شهر بحران ایجاد کند عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به تعامل خوب این سازمان با بنیاد مسکن در اتفاقات سیل و زلزله اخیر اظهار کرد: در زلزله اردیبهشت ۹۶ مهندسان استان ۳۵۰ هزار متر مربع پروژه زلزله زده را با تخفیف ۸۵ درصدی کار کردند و همچنین حدود ۳ هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی روستایی آسیب دیده سیل امسال، توسط مهندسان استان با تعرفه پایین انجام می شود.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت و ساز استان افزود: مهندسان استان هر زمان که هئیت مدیره تشخیص دادند در زمان بحران با ما همراه بودند و جامعه مهندسی در محرومیت زدایی در استان موثر بودند و این از حقوق مهندسان و مردم است که از نحوه این تعاملات و همکاری ها اطلاع داشته باشند.

مهندس رمضانی با بیان اینکه یکی از نیازهای ضروری استان آموزش است و باید در اولویت قرار گیرد، تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی در سال گذشته مقرر شد تا سرانه آموزشی را در استان ۶۰ درصد در سال ۹۸ افزایش دهیم ولی خوشبختانه به افزایش ۲۳۰ درصدی رسیدیم.

وی یاد آور شد: طی ۸ ماهه ابتدای سال جاری ۲۷ هزار و ۴۵۴ نفر ساعت آموزش داشتیم در حالی که این رقم در سال گذشته ۸ هزار و ۳۴۰ نفر ساعت بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در سال ۹۱ پروژه ای تحت عنوان ساماندهی مبادی ورودی شهرها تعریف کردیم، گفت: طرح ساماندهی مبادی ورودی شهر بجنورد را شروع کردیم و فاز یک این پروژه که مطالعه آن بود توسط تیم کارشناسی انجام شد و به شورای شهر تحویل دادیم و از این طرح استقبال کردند اما بعد از یک سال پیگیری این پروژه هیچ خروجی نداشت.

مهندس رمضانی ادامه داد: بعد از نتیجه نگرفتن از این پروژه، کتاب ضوابط مبادی ورودی شهرها را چاپ کردیم که همان ابتدا هزار جلد آن توسط یکی از دانشگاه های تهران به عنوان مرجع آموزشی خریداری شد.

وی به راه اندازی خانه گفتمان معماری و واحد خلاقیت و نوآوری نیز اشاره کرد و افزود: از آنجایی که پیچیدگی های حوزه مسکن زیاد شده اگر وارد فاز خلاقیت نشویم از دنیا عقب ماندیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: کارکرد واحد خلاقیت و نوآوری فقط کارکرد مهندسی نیست بلکه کارکرد ایجاد اشتغال برای مهندسان و سایر نیازهای زندگی را به همراه دارد.

مهندس رمضانی با اشاره به راه اندازی دبیرخانه دائمی زلزله در سازمان نظام مهندسی استان گفت: هر سال همایش زلزله در استان برگزار می شود که برگزاری این همایش یک هم افزایی در استان ایجاد کرده است.

وی در پایان اظهار کرد: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در استان ما جزو مواردی است که باید به آن توجه شود و مصرف انرژی را باید در استان کاهش دهیم.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز در این دیدار گفت: امیدوارم به عنوان شهروند خراسان شمالی در دوران ماموریتم در این استان قدم های خوبی بردارم.
عبدالمجید نژاد صفوی با اشاره به اینکه نگاه به نظام مهندسی در استان و وزارتخانه می تواند نگاه توانمند باشد، افزود: متاسفانه از ظرفیت نظام مهندسی در استان به خوبی استفاده نشده، اما خوشبختانه نگاه وزارتخانه مثبت است که می توانیم با این رویکرد مثبت در راستای منافع مردم قدم برداریم.
وی اظهار کرد: برای مبلمان شهری و جاده ای در این استان کار مثبتی انجام نشده و از پتانسیل و دانش مهندسان نیز بهره مندی لازم صورت نگرفته است.
وی یادآورشد: برای ایجاد مبلمان شهری و جاده ای مناسب در استان نیاز به همفکری و تشکیل تیم های کارشناسی داریم که امیدوارم استارت این کار را در دو نقطه استان بزنیم.
وی با بیان اینکه آخرین استان در بحث اجرای اقدام ملی مسکن و ساخت و سازها هستیم، خاطرنشان کرد: زمین برای اجرای این پروژه در استان موجود است فقط باید دنبال جذب سرمایه گذار باشیم زیرا با احداث این مسکن ها می توانیم مردم را از حاشیه شهر و بافت فرسوده به این مسکن ها منتقل و فرصتی برای احیای بافت فرسوده در استان ایجاد کنیم‌.


اخبار مرتبط

 • ضرورت افتتاح حساب سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور تحت عنوان کمک به اعضا در شرایط بحران
 • لغو کلیه دوره های آموزشی، جشن روز ملی مهندسی و جلسه مجمع عمومی سازمان
 • درخصوص عدم وجود مستندات فنی پروژه های ساختمانی در محل کارگاه
 • یکی از ضروریات امروز تهیه طرح جامع کسب و کار در حوزه مهندسی است
 • ساخت‌وساز در خراسان شمالی حدود ۳۰ درصد رشد یافت
 • خانه گفتمان معماری در سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی افتتاح شد
 • پیگیری های انجام شده هیأت مدیره سازمان در خصوص افزایش تعرفه خدمات مهندسی سال ۹۸
 • پیام تبریک هیأت مدیره سازمان استان به مهندس “خرم”
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *