دیدار صمیمی اعضای هیات مدیره با شهردار بجنورد

476 بازدید

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این دیدار با اشاره به اینکه اولویت شهرداری توجه به حقوق شهروندی و اجرای خواسته های قانونی مردم است، گفت: امروزه کار در شهرداری بسیار سنگین و پیچیده است و همه مردم‌ اعم از جامعه مهندسان، پزشکان، فرهنگیان و نیروهای نظامی و انتظامی و سایر اقشار درگیر مسائل مربوط به شهر هستند تا بتوانند جهت رفاه حال مردم کیفیت مطلوبی را فراهم کنند.

مهندس علی اکبر رمضانی با اشاره به وجود ۴ هزار و ۵۰۰ مهندس در ۷ رشته در استان، اظهار کرد : باید از پتانسیل مهندسان و این رشته ها استفاده شود تا کارها تخصصی و کارشناسی شده باشد و همه در جهت اجرای قانون به هم کمک کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه ها که می توان از ظرفیت مهندسان استفاده کرد، حوزه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است، افزود: به دلیل اینکه قیمت حامل های انرژی برای مردم ما تا حدودی رایگان است توجه به این موضوع برای آنها در اولویت نیست بنابراین باید ادارات و سازمانهایی که در فرآیند ساخت و ساز دخیل هستند به این امر توجه کنند تا فرهنگ سازی شود.

وی خاطر نشان کرد: شناسنامه دار کردن ساختمان ها یکی از حقوق مسلم بهره برداران و شهروندان است و ناچاریم مهمترین کالایی که اسمش ساختمان است را با یک مشخصات مطلوبی به مردم تحویل دهیم.

عالی ترین‌ مقام نظارت بر ساخت و ساز استان خاطر نشان کرد: ساختمان یک سرمایه ملی محسوب می شود و از لحاظ فرهنگی، اقتصادی ، اجتماعی و .. حائز اهمیت است و هزینه های زیادی را برای شهروندان و شهرداری دارد بنابراین باید با پایداری از این ساختمان ها در حوزه های مختلف انرژی، محیط زیست و سازه ای هزینه های مردم را کاهش دهیم.

مهندس رمضانی در ادامه به فعال تر شدن کنترل نقشه و کنترل مضاعف با همکاری نمایندگان شهرداری تاکید کرد و گفت: همچنین گزارش هایی که مهندسان در حوزه تخلفات ساختمان ارائه می دهند در این زمینه  همکاری ها موثر تر باشد می توانیم تخلفات را کاهش دهیم.

وی یادآور شد : کمیسیون ماده ۱۰۰ یکی از دغدغه های سازمان است که جایگاه این کمیسیون باید بازدارنده باشد نه تسهیل گر و این کمیسیون باید مارا به سمت قانون مداری پیش ببرد.

وی به الکترونیکی شدن زمان شروع پروانه نیز اشاره کرد و افزود : اگر بتوانیم با کمک شهرداری زمان قرارداد شروع پروانه را الکترونیکی کنیم کمک زیادی به کاهش هزینه های مردم کردیم.

وی حذف نقشه های کاغذی بین نظام مهندسی و شهرداری را یکی دیگر از برنامه های قابل اجرا برشمرد و تصریح کرد: در سازمان استان کنترل نقشه الکترونیکی می شود و کنترل بدون حضور فیزیکی توسط کاربر را انجام می شود لذا به صرفه جویی در کاغذ، زمان و الکترونیکی کردن بایگانی نقشه ها و الکترونیکی شدن خدمات شهری در راستای کاهش رفت و آمد و ترافیک شهری کمک می کند.

مهندس رمضانی در ادامه افزودند: در صورت امکان اگر ثبت نام مجری در پروانه ساختمانی در استان ما درج شود، به بهبود نظام مسئولیتی کمک می کند.

وی به نظارت بیشتر بر پیش نقشه تفکیک اشاره و خاطرنشان کرد : برای تهیه پیش نقشه تفکیک نقشه بردارهای مخصوص هستند ولی متاسفانه گاهی افرادی خارج از گروه تفکیک پیش نقشه را تهیه می کنند و مبالغ هنگفت تری از مردم دریافت می کنند.

شهردار بجنورد نیز در این دیدار گفت: اجرای تمام این درخواست ها را در قالب تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی ساختمان استان پیگیری خواهیم کرد.

دکتر هادی زارعی اظهار کرد: در شهرداری منطقه یک، الکترونیکی شدن خدمات را به عنوان پایلوت شروع کردیم و زیر ساخت ها در حال آماده شدن است که در همین راستا می توانیم با سازمان نظام مهندسی همکاری لازم را داشته باشیم.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *