نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با خبرنگاران استان با موضوع تبیین برنامه های سال ۹۸ برگزار گردید.

161 بازدید

نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با خبرنگاران استان با محوریت برگزاری چهارمین همایش استانی “زلزله ، مدیریت بحران و دورنمای آینده” و با موضوع عملکرد و اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان پس از زلزله مذکور و تبیین و تشریح برنامه های سال ۹۸ و ارائه راهکارهای فنی، مهندسی و پیش گیرانه در مقابله با بحران های طبیعی پیش رو از قبیل سیل و زلزله، برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی، مهندس رمضانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این نشست گفت: در حال حاضر ۴ هزار ۳۴ نفر مهندس در ۷ رشته مهندسی، عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی، برق، نقشه برداری، شهری و ترافیک عضو این سازمان هستند.
وی با اشاره به اینکه مهندسان در راستای کیفیت بخشیدن به حوزه های شهری و روستایی و تامین آسایش مردم ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه استان هستند، اظهار کرد: نهادهای غیر دولتی یکی از مولفه های مهم توسعه در سطح هر کشوری است اما متاسفانه در کشور ما جایگاه بخش خصوصی و غیر دولتی نهادینه نشده و چتر تصدی گری دولتی همچنان باز است و برون سپاری انجام نشده است.
وی با اشاره به عملکرد این سازمان در سال ۹۷، گفت: سال گذشته یک میلیون متر مربع نقشه به تعداد ۲ هزار و ۸۴۳ پروژه در این سازمان تهیه و به شهرداری های سطح استان ارسال شده است که این رقم در مقایسه به سال ۹۶ چهار و نیم درصد از لحاظ متراژ و ۱۴ درصد از لحاظ تعداد پروژه کاهش داشته است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین در سال گذشته بالغ بر ۳ هزار نفر ساعت آموزش مهندسان در این سازمان صورت گرفت  که اگر کل مهندسان پروانه دار و فاقد پروانه را در نظر بگیریم به ازای هر نفر ۸ ساعت و اگر فقط اعضای دارای پروانه را در نظر بگیریم به ازای هر نفر ۱۳ ساعت در طول سال آموزش داشتیم.
عالی ترین مقام نظارتی بر ساخت و ساز در استان در ادامه به برنامه های سال ۹۸ نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین برنامه ها ساماندهی حوزه اجرای ساختمان به عنوان محصول نهایی فکر و خلاقیت مهندسان است زیرا هر چقدر ساخت و ساز به سمت قانون مداری پیش برود می توانیم ادعا کنیم مولفه حقوق شهروندی، حقوق بهره بردار و همچنین توجه به حقوق نسل آینده رعایت شده است.
مهندس رمضانی حذف مکاتبات کاغذی را یکی دیگر از برنامه ها برشمرد و افزود: توجه به این موضوع موجب شد تا سامانه الکترونیکی سازمان توسعه پیدا کند و امسال علاوه بر کنترل نقشه ها که بخش عظیمی از مصرف کاغذ را به خود اختصاص می دهد، از این پس به هیچ عنوان از کاغذهای چاپی استفاده نمی شود و کنترل ها نیز در فضای الکترونیکی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از مولفه های مهم در هرجامعه به روزرسانی دانش است، تصریح کرد: در همین راستا افزایش ۴۰ درصدی آموزش برای مهندسان در ۶ ماه اول سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفته است.
وی حمایت از پژوهش های کاربردی در راستای بومی سازی مقررات ملی ساختمان را یکی دیگر از اولویت های این سازمان عنوان کرد و گفت: یکی از روش های صرفه جویی در مصرف انرژی، راهکارهای معمارانه است و برای تحقق این امر باید با استفاده از شرایط اقلیمی، آب و هوایی و ساختاری هر منطقه از ظرفیت های خدادادی استفاده کنیم و تمرکز بیشتر به مبحث ۱۹ داشته باشیم.
مهندس رمضانی با اشاره به اینکه کشور برای اجرای مبحث ۱۹ نیاز به زیر ساخت های اساسی در حوزه های ساخت و ساز و همراهی مردم دارد، گفت: با توجه به اینکه ساختمان های روستایی در یک فضای باز احداث می شوند هدرفت انرژی در ساختمان های روستایی به دلیل سطح تبادل حرارتی زیاد است در همین راستا نظارت بر ساخت و ساز روستایی امسال در دستور کار این سازمان قرار دارد و این موضوع به گونه ای مدیریت خواهد شد که روستاییان از خدمات مهندسی ساختمان بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه تهیه نقشه ، نظارت و اجرا در روستاها نیز باید توسط مهندسان متخصص و دارای صلاحیت انجام شود، خاطر نشان کرد: ساختمان هایی که در روستاها ساخته می شوند به مصالح آن توجه نمی شود که برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان های روستایی در حال حاضر فاز اول مبحث ۱۹ که مطالعات در سطح روستاها بوده اجرا شده و فاز دوم که مرحله اجرا و تاکید استاندار نیز می باشد، در دست اقدام است.
وی به ترویج و ارتقای جایگاه خلاقیت و نوآوری با احترام به حقوق معنوی خلق آثار مهندسان به عنوان یکی دیگر از برنامه های سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: دپارتمان خلاقیت و نوآوری با هدف احیای معماری ایرانی و اسلامی در سال جاری با هدف کمک به گفتمان شهری و معماری در حال راه اندازی می باشد و این دپارتمان علاوه بر اینکه در حوزه حرفه به مهندسان کمک کمک می کند، روح جدیدی به معماری استان می بخشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اشاره به اینکه عدم توجه به تجارب کسب شده در مهندسی مغفول مانده است، یادآور شد: اجرایی کردن نظام کارآموزی در راستای ارتقای حرفه مهندسی با تاکید بر آموزش و انتقال تجارب در دستور کار این سازمان قرار گرفته که نظام نامه آن تهیه و تدوین شده و به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کردیم که بتوانیم به عنوان اولین استان نظام کارآموزی را به صورت سیستماتیک و مدون شده برای مهندسان قبل از ورود به حرفه داشته باشیم.
مهندس رمضانی در پایان با اشاره به برگزاری همایش زلزله در ۲۳ خرداد ماه جاری اظهار کرد: تاکنون در استان ۲ همایش استانی و منطقه ای و یک همایش ملی برگزار شده که مهمترین خروجی این همایش ها در ساخت و سازهای استان مشخص است که اجرای ۹۵ درصد والپست ها در ساخت و سازها و کنترل نقشه ها از مهمترین خروجی این همایش ها است.


نظرات بسته هستند