دیدار اعضای هیات مدیره سازمان با استاندار خراسان شمالی

257 بازدید

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی به همراه اعضای هیات مدیره این سازمان با استاندار خراسان شمالی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این دیدار گفت: با رویکردهای تعریف شده جدید و استفاده از تجربیات بین المللی و شناخت ظرفیت های استانی و محلی می توان شتاب اجرای قانون در بخش اجرای ساختمان را به نفع مردم بیشتر کرد زیرا هر جا قانون باشد شفافیت نیز وجود دارد و پیگیری ها سریع تر انجام می شود.

وی اظهار داشت: بسیاری از مسائل ما به دلیل عدم شفاف بودن نظام مسئولیت است و به همین دلیل در اجرا نیز شفافیت وجود ندارد

وی با اشاره به اینکه توجه به تخصص در حوزه ساخت و ساز بیشتر شده است، افزود: در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر مهندس عضو این سازمان هستند و بصورت مستمر به این جمعیت افزوده می شود ولی در حوزه کسب و کار انتظارات آنها برآورده نمی شود زیرا ورودی دانشگاه ها بر اساس نیاز بازار کار نیست.

وی خاطر نشان کرد: حفره هایی در قانون وجود دارد و از همین حفره ها افرادی که فاقد مسئولیت هستند نظام مسئولیت ساختمان را در پیگیری مخدوش می کنند به طوری که تولید ساختمان که به نام مهندسی و به کام سوداگران این بخش رقم می خورد.

وی تصریح کرد: حاشیه سودی که ناشی از عدم اجرای قانون برای افراد فاقد صلاحیت به وجود می آید و منافعی که باید به حوزه کسب و کار مهندسان کمک کند، نصیب تولید کننده ای که قانون گریز است می شود.

وی ادامه داد: سود ناشی از تولید ساختمان منطقی است ولی وقتی فرایند و نظام تضامین و هرم انسانی کارگاهها غیر قانونی می شود، از محل حذف فرایندها سود نیز غیر منطقی می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷ دفتر نمایندگی نظام مهندسی در سطح استان داریم، یادآورشد: زیر ساخت های لازم برای ایجاد نمایندگی در شهرستان راز و جرگلان وجود ندارد و پروانه های ساختمان این شهرستان از طریق مهندسان عضو سازمان استان بصورت شفاف قابل پیگیری نیست.

وی یادآور شد: پنج دفتر نمایندگی شهرستان های استان دارای ساختمان ملکی هستند و دو شهرستان دیگر امسال از مستاجری خارج می شوند و ساختمان آنها به بهره برداری می رسد.

مهندس رمضانی پرداخت مالیات علی الرأس را یکی از مشکلات این سازمان برشمرد و افزود: اکو پارکی به نام مهندسان در جاده قدیم بدرانلو پیشنهاد طراحی شده که امیدواریم مشکلات موجود در این زمینه مرتفع گردد تا این فضا به یک فضای آموزشی و پارک مقررات ملی ساختمان متناسب با محیط زیست برای مهندسان تبدیل شود.

عالی ترین مقام نظارتی بر ساخت و ساز در استان در ادامه با اشاره به عملکرد این سازمان در سال ۹۶ گفت: سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع نقشه توسط مهندسان استان طراحی شده است.

مهندس رمضانی اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰ درصد ساخت و ساز ها در مرکزاستان و ۳۰ درصد در شهرستان ها است و همچنین ۶۸ درصد مهندسان دارای پروانه اشتغال در مرکز استان و ۲۸ درصد در سایر شهرستان ها فعالیت دارند.

وی افزود: در حوزه زیرساخت های نرم افزاری در سطح کشور جزو استان هایی هستیم که شرایط خوبی داریم و حساب کاربری برای هر مهندس تعریف شده که گزارشات خود را به صورت برخط تبادل دو طرفه داشته باشند.

وی در پایان از برگزاری چهارمین همایش استانی زلزله در خرداد ماه سال جاری خبر داد و افزود: با توجه به اینکه استان خراسان شمالی جزء استان های با خطر نسبی بسیار زیاد در حوزه زلزله و سایر بحران ها است، با مشارکت همه جانبه بتوانیم دست آورد خوبی برای حرفه مندان، مدیران، اساتید و دانشجویان بخش ساختمان داشته باشیم.

استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: باید اجرای برنامه ها و پروژه ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم و همه دولت ها موافق واگذاری امور به بخش خصوصی هستند اما آنچه که در عمل مشاهده شده این است که این واگذاری ها بر مبنای تخصص و تجربه افراد نبوده است.
دکتر محمد علی شجاعی اظهار داشت:واگذاری امور به بخش خصوصی باید در چارچوب تعریف شده باشد بدین معنا که این واگذاری ها باید جنبه اجرایی و عملیاتی داشته باشد.
وی افزود:نیازهای زیرساختی و نداشته های بسیاری داریم هرچند که دولت هر سال بودجه های عمرانی را مصوب می کند اما با این بودجه اندک نمی توان کار خاصی انجام داد زیرا تعریفی از کار نداشته و تنها دنبال برگزاری جلسه و سخنرانی بوده ایم.
شجاعی خاطرنشان کرد:از زمان تصدی در این استان ، متوجه شدم که ۹۰ درصد مصوبات اجرایی نشده در حالیکه گلایه های مردم هم به خاطر اجرایی نشدن مصوبات است که اگر تنها ۵۰درصد آن هم اجرایی می شد گره بسیاری از مشکلات باز می شد.
وی تصریح کرد: در هیچ جای دنیا دولت جایی را آباد نکرده بلکه فقط زیرساخت ها را ایجاد می کند اما ما نشان داده ایم تعریفی برای بخش خصوصی نداریم در حالیکه تا زمانی که من در این استان هستم سرمایه سرمایه گذار باید ۲۰برابر شود و این به هیچ عنوان خلاف نیست.
وی تصریح کرد: ما در استان با اشتغال ناقص روبه رو هستیم یعنی نیروی توانمند داریم اما به کارگیری نمی شوند در حالیکه اگر بخش خصوصی در کنار ما قرار گیرد این مشکلات سریع تر حل خواهد شد زیرا سیستم دولتی همیشه به کار خود مشغول است.
شجاعی افزود: سیستم دولتی یاد گرفته کار تعریف شده ای را انجام دهد مگر اینکه قانون تغییر یابد لذا ما به حضور بخش خصوصی نیاز داریم و در این راه همراهی خواهیم کرد.
استاندار خراسان شمالی در ادامه سخنان خود از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خواست تا دو بنای ماندگار و اثرگذار برای این استان بسازد و گفت: راهبردی کار کردن، هدف ماست فقط باید سمت و سو دهیم و در کار اجرایی ما از مهندسان حمایت می کنیم.
وی به احداث نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستان راز و جرگلان تاکید کرد و گفت: با شهرداری و فرمانداری هماهنگی لازم صورت گیرد تا این فضا در شهرستان راز و جرگلان ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه پرداخت مالیات امری ضروری است اما سیستم مالیاتی کمی آزار دهنده است، یادآورشد: نشستی با مدیر کل امور مالیاتی برای حل مشکل مالیات این سازمان ترتیب داده خواهد شد.
استاندار خراسان شمالی درادامه افزود: درآمد کمیسیون ماده ۵ پیامی برای تخلف و صدور مجوز برای متخلف است.
دکتر شجاعی رسیدن به رشد و توسعه را منوط به داشتن فکر بزرگ دانست و افزود:هنوز بسیاری از افراد به این فکر می کنند که گام های بزرگ خود را برای کدام قسمت بردارند و یا عده ای هنوز برنمی تابند که ساختمان های اداری استان باید در شاُن مردم باشد بنابراین نباید به چنین سطح تفکرات اعتنا و توجه کرد.
وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان می تواند از انبوه سازان و پیمانکاران بخواهد تا پروژه ای را برای افراد فاقد مسکن با تعریف یک بازه زمانی مشخص آماده کنند تا دیگر فردی بدون مسکن در این استان نداشته باشیم.
وی بیان کرد: با به کارگیری بخش خصوصی و تلفیق علم و تخصص می توانیم تابلوی زیبایی از خدمات را به مردم ارائه دهیم.
وی همچنین بر توجه به روستاها تاکید کرد و گفت: اگر به نیمی از جمعیت استان که روستائیان هستند توجه نشود یعنی خیلی در این راه به خطا رفته ایم لذا باید به اقتصاد روستا هم توجه شود.
وی در پایان با اشاره به برگزاری همایش زلزله در استان اظهار داشت: راه اندازی دبیرخانه دائمی همایش زلزله در استان باید نهایی شود و پیگیری های لازم از سوی استانداری برای ایجاد این دبیرخانه انجام خواهد شد.

 

 


نظرات بسته هستند