برگزاری جشن روز مهندس در شهرستان اسفراین

165 بار بازدید شد

برگزاری جشن روز مهندس در شهرستان اسفراین

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، مهندس رمضانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در این مراسم که با حضور اعضای هیأت مدیره سازمان استان و دکتر هادی قوامی نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، با اشاره به اینکه ۹ درصد جامعه مهندسی استان را مهندسان شهرستان اسفراین تشکیل می دهند، گفت: در حال حاضر ۴ هزار و ۳۲ مهندس عضو سازمان نظام مهندسی استان هستند که از این تعداد ۳۷۶ مهندس مربوط به شهرستان اسفراین است.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در سطح استان ۷۴۸ هزار و ۴۹۲ متر مربع نقشه تهیه شده که ۶۵ هزار و ۲۹۲ مترمربع در شهرستان اسفراین بوده که ۹ درصد نقشه های استان را تشکیل می دهد.

وی افزود: همچنین در استان هزار و ۶۳۳ مهندس دارای پروانه اشتغال هستند که این رقم در شهرستان اسفراین ۱۴۳ نفر می باشد که حدود ۹ درصد جامعه مهندسان دارای پروانه را تشکیل می دهند.

مهندس رمضانی خاطرنشان کرد: این آمار نشان می دهد که نقش شهروندان و مهندسان اسفراینی در ساخت و سازها و توسعه شهرستان کمتر از استان نبوده است.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت و ساز استان تصریح کرد: یکی از مهمترین مولفه های توسعه نقش نیروی انسانی و متخصصان است که با توجه به آمار ذکر شده شهرستان اسفراین در این زمینه نسبت به استان دارای شرایط یکسان است.

وی با اشاره به منابع، به عنوان یکی از مولفه های رشد، یادآورشد: مهندسان ما از لحاظ کمی به حدی رسیده اند که زیرساخت های توسعه در استان برای آنها فراهم شود اما متاسفانه استان ما در زمینه شاخص استفاده از ظرفیت تخصصی عقب است.

مهندس رمضانی با اشاره به اینکه ما در استان در حوزه منابع مشکل نداریم، اظهار کرد: یکی از مهمترین منابع در حوزه رشد دید و نگاه مسئولان است که باید ببینیم مسئولان به این نگاه رسیده اند که به مهندسان و تخصص آن ها اعتماد کنند و کار را به صاحبان صلاحیت بسپارند که متأسفانه نگاه مدیران در این حوزه نگاه قابل قبولی نیست.

وی به زمان، یکی دیگر از مولفه های رشد اشاره کرد و گفت: باید برنامه های ما در حوزه مهندسی بلند مدت باشد و صرفاً نباید به دنبال مرتفع کردن نیازهای فوری باشیم و با این نگاه که ساختمان یک محصول فرهنگی، اقتصادی و کیفیت آن به مسائل زیست محیطی گره خورده است، باید مدیران برنامه های بلند مدت در این حوزه داشته باشند.

عضو هیات رئیسه شورای مرکزی در ادامه با اشاره به مولفه ارزش، یکی دیگر از مولفه های رشد بر پایه محیط زیست و مردم پرداخت و گفت: موانعی در حوزه ارزش در توسعه مهندسی و ساخت و ساز شهری وجود داشته و دارد که باید تلاش کنیم تا محصولی را بسازیم و تولید کنیم تا با مؤلفه های شاخص های زیست محیطی در همه ابعاد مطابقت داشته باشد.

وی در پایان افزود : اگر ساخت و سازها با یک نظام مسئولیتی مشخص به دست مهندسان نیفتد و ازورود افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت در این حرفه جلوگیری نشود موانع رشد در حوزه مهندسی ساختمان برطرف نخواهد شد.

print


اخبار مرتبط

  • انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری فیمابین سازمان نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه فنی و حرفه ای
  • برگزاری جشن روز مهندس در شهرستان اسفراین
  • نشست مشترک رئیس سازمان با دادستان، مدیران و مسئولان ارشد شهرستان اسفراین برگزار شد.
  • جشن روز مهندس با حضور پر شور اعضای سازمان، تنی چند از مسئولان و خانواده آنها برگزار گردید.
  • همایش مسئولیت های مهندسان و شیوه نگارش در مهندسی ساختمان برگزار گردید.
  • نشست مشترک هم اندیشی هیأت مدیره سازمان با مجریان، سرمایه گذاران و فعالان صنعت ساختمان برگزار گردید.
  • رزرو هتل آپارتمان در مشهد مقدس
  • مراکز لرزه نگاری مکمل مدیریت بحران است
  • نظرات بسته هستند