نشست مشترک رئیس سازمان با دادستان، مدیران و مسئولان ارشد شهرستان اسفراین برگزار شد.

267 بازدید

نشست مشترک رئیس سازمان استان با دادستان، مدیران و مسئولان ارشد فرمانداری و شهرداری شهرستان اسفراین با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز برگزار شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: مهمترین مولفه امنیت در جامعه داشتن قانون و رعایت آن است که در حوزه ساخت و ساز نیز مهمترین مولفه ایمنی، رعایت مقررات ملی ساختمان می باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، در این نشست مشترک که با حضور دادستان، مدیران و مسئولان ارشد فرمانداری و شهرداری در محل دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان برگزار گردید مهندس رمضانی اظهار داشت: متأسفانه ساخت و سازهای بدون پروانه، خارج از نقشه و انحرافات و عدم استحکام بنا طی دو سال گذشته در شهرستان اسفراین افزایش داشته که همه مسئولان ذیربط باید در این زمینه به یک نقطه نظر مشترک برسند و رعایت مقررات ملی را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وی افزود: یکی از اسناد مهم برای شناسایی کیفیت ساختمان ها می تواند شناسنامه فنی و اسناد و مدارکی باشد که باید به شناسنامه فنی ملک پیوست گردد تا بتوانیم در راستای واقعی شدن و کیفیت شناسنامه گام برداشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: گزارش هایی که به شهرداری و مراجع ذیربط توسط ناظران ساختمان تحویل داده می شود غالباً ترتیب اثر داده نمی شود، هر چند ممکن است کوتاهی هایی هم از طرف یک فرد ناظری در این رابطه وجود داشته باشد که قابل پیگیری می باشدو لازم است این مهندسان وظایف و مسئولیت های خود را بیشتر رعایت کنند.
عالی ترین مقام نظارتی بر ساخت و ساز در استان در این جلسه، با اشاره به اینکه امروزه مهمترین کالای اقتصادی خانواده ها همان واحد مسکونی آن هاست که باید از ایمنی و پایداری خوبی برخوردار باشد، گفت: همه باید با کمک یکدیگر به سمتی برویم تا کیفیت و ایمنی این محصول مهم را در جامعه ارتقا دهیم.
مهندس رمضانی افزود: با توجه به اینکه استان خراسان شمالی یک استان زلزله خیز است در حوزه سازه استحکام بنا نیز باید توجه ویژه ای شود.
وی تصریح کرد: مهمترین مولفه ها در ساختمان ایمنی و انرژی و بطور کلی پایداری آن است در همین راستا باید مهندسان را به سمتی ببریم تا خدمات بهتری در این حوزه به مردم ارائه دهند.
وی در ادامه یادآور شد: کمیسیون ماده ۱۰۰ نباید فقط یک سرفصل درآمد برای شهرداری باشد بلکه شهرداری باید فرآیند پایان کار را به گونه ای ببندد که همه اصول و ضوابط برای پایان کار رعایت شود.
عضو هیات رئیسه شورای مرکزی در ادامه با اشاره به فعالیت حدود ۴۰۰ مهندس در شهرستان اسفراین، گفت: طی ۱۱ ماهه سال ۹۶ یک میلیون و ۵۶ هزار مترمربع نقشه ساخت و ساز در استان تهیه شد که ۷۸ هزار و ۳۸۹ متر مربوط به شهرستان اسفراین است.
مهندس رمضانی خاطرنشان کرد: طی ۱۱ماه امسال نیز ۷۴۸ هزار و ۴۹۲ متر مربع نقشه ساختمان در استان تهیه شده که ۶۵ هزار و ۲۹۹ متر آن مربوط به شهرستان اسفراین است که حدود ۹ درصد نقشه های استان را تشکیل می دهد، لذا دقت مهندسان کمک شایانی به حفظ سرمایه ملی و اقتصاد خانواده ها، پایداری ساختمان ها و حفظ محیط زیست می کند.
در خاتمه جلسه مقرر گردید:

  • مقرر گردید در خصوص کاهش تخلفات ساختمانی و ارجاع پرونده ها به کمیسیون ماده صد شهرداری، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم از طریق برگزاری سمینار، همایش و دوره های آموزشی، شبکه های مجازی و رسانه ها و جراید انجام گیرد.
  • مقرر گردید مهندسان ناظر گزارشات مرحله ای خود و گزارشات تخلف ساختمانی را بصورت مستمر و مداوم به مرجع صدور پروانه اعلام نمایند و شهرداری پس از دریافت گزارش و بررسی موضوع، توقف عملیات ساختمانی را تا زمان اصلاح و تأیید مجدد ناظر اعلام نماید.

نظرات بسته هستند