غرفه تخصصی پدافند غیرعامل در کتابخانه سازمان راه اندازی و آغاز به کار کرد.

815 بازدید

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: غرفه تخصصی پدافند غیرعامل در کتابخانه این سازمان راه اندازی و آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان استان به نقل از خبرگزاری قدس آنلاین، مهندس علی اکبر رمضانی به مناسبت هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان در راستای رسالت سازمانی و پاسخ گویی به نیازهای صنعت ساختمان در امر استحکام بنا و تامین ایمنی سازه ها نسبت به برپایی این غرفه اقدام کرده است.
وی تصریح کرد: این سازمان توجه ویژه ای به لزوم رعایت پدافند غیرعامل در طراحی و اجرای ساختمان ها در گروه های مشمول این قانون داشته و در تلاش است تا با به کار بستن این الزامات، میزان خسارت و تلفات جانی و مالی در حوادث احتمالی به حداقل برسد.
وی با اشاره به اینکه در این زمینه ۹ اصل در پدافند غیرعامل مورد توجه قرار گرفته است تصریح کرد: مقاوم سازی از جمله این اصول است که رعایت آن در سازه ها می تواند به کاهش آسیب پذیری سازه کمک کرده و مدیریت بحران در هنگام حادثه را آسان تر سازد.
رمضانی با بیان اینکه در مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان، تهدیدات به سه نوع نظامی، طبیعی و صنعتی دسته بندی شده است گفت: پدافند غیرعامل، شامل اقدامات غیرمسلحانه و تدابیر لازم برای ایمن سازی، مستحکم سازی، پیش بینی سامانه های جایگزین تسهیل مدیریت بحران در زیر ساخت ها و مکان یابی در حوزه ساختمان سازی به منظور کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان ها وتاسیسات و تجهیزات است.
وی افزود: برای دست یابی به این هدف، سازه ها باید به اقتضای کارکرد و بصورت تخصصی و درست مکان یابی شوند علاوه بر آن باید به لحاظ معماری، شهرسازی، سازه ای و عمرانی، تاسیسات مکانیکی و برقی، مقابله در برابر بلایای طبیعی نیز به صورت کارشناسانه و تخصصی طراحی شده باشند.
وی با اشاره به اینکه رعایت الزامات پدافند غیرعامل در سازه ها و طرح های کلان و خرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: برای پاسخ گویی به این نیازها، مهندسان و توان فنی این قشر می تواند در تامین فضای امن روانی و ایمنی شهروندان نقش کلیدی داشته باشند.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *