بازدید مهندسان معمار از بنای تاریخی شهر تاریخی بلقیس اسفراین

223 بار بازدید شد

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، مهندسان معمار سازمان استان از شهر تاریخی بلقیس اسفراین بازدید نمودند. در این بازدید که به همراه تعدادی از اعضای هیأت مدیره سازمان انجام شد همکاران معمار از نزدیک در جریان کاوش های انجام شده، بازسازی، مرمت و حفظ این اثر بزرگ تاریخی قرار گرفتند.

*شهر بلقیس اسفراین*

در فاصله ۳ کیلومتری جنوب غربی شهر اسفراین در استان خراسان شمالی اثری باستانی قرار دارد که اعراب بواسطه طبیعت زیبایش به آن بلقیس می‌گفتند و یکی از یادگارهای ارزشمند تاریخی کشورمان است. شهر بلقیس بنایی خشتی و گلی است که از جمله بزرگترین بناهای خشتی ایران محسوب می شود. وسعت این بازمانده تاریخی بیش از ۱۸۰ هکتار است و مجموعه ای شامل بقایای بازمانده از ارگ و خندق اطرافش، برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه ‌های منار تپه، یخدانها، کوره سفالگری، بازار، آب‌انبار، کاروانسرا و گورستانی بزرگ ‌است. آنچه که از این میراث تاریخی باقی مانده و در حقیقت برجسته‌ ترین و تا حدی سالم ترین قسمت است ارگ این اثر است. این ارگ ۲۹ برج داشته که ارتفاع آن حدود ۱۱ متر است و از بزرگترین قلعه‌ های باستانی ایران محسوب می شود.

این مجموعه تاریخی در خراسان شمالی در حاشیه جاده ابریشم قرار گرفته و همان طور که گفته شد شامل شارستان که بخش عمومی شهر بوده، ارگ تاریخی بلقیس، خندق، کوره سفالگری، کاروانسرا، برج و بارو، بازار، گورستان، یخدان تپه منار، مقبره شیخ آذری و آب انبار بوده است. مسجد جامع شهر بلقیس اسفراین روی ویرانه های منار تپه بنا شده بوده است. آنچه که امروزه از این مجموعه باقی مانده ارگ آن است.

قلعه ای دارای ۲۹ برج به صورت سازه بزرگ خشتی و چینه ای است. یکی از تاکتیک های نظامی ایرانیان در گذشته حفر خندق بوده که در این مجموعه نیز برای دفاع از قلعه خندقی بزرگ در گرداگرد ایجاد شده بود. طبق نظر محققان این قلعه در سال ۳۱ هجری بدست مسلمانان فتح شد و در دوره صفویه و حکومت نادر، افغان ها به این قلعه یورش برده و آن را ویران کردند. این بزرگترین تخریب و ویرانی قلعه بوده و بعد از این واقعه رونق گذشته خود را بدست نیاورد.

print

اخبار مرتبط

  • مراکز لرزه نگاری مکمل مدیریت بحران است
  • مراسم تکریم و معارفه گروه ها و کمیسیونهای تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد.
  • نشست مشترک سه جانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان،اداره کل ثبت اسناد و املاک و شهرداری بجنورد برگزار گردید.
  • مجمع عمومی عادی نوبت دوم سازمان برگزار شد.
  • امضای تفاهم نامه نظارت بر طراحی و اجرای استاندارد تاسیسات آب و فاضلاب
  • مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان
  • اسامی اعضاء پنجمین دوره کمیسیون های تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی
  • عملکرد بودجه درآمد سازمان در سال ۹۶ – بودجه هزینه های جاری سال ۹۶
  • نظرات بسته هستند