نقش مؤثر سازمان نظام مهندسی ساختمان در توسعه اجتماعی کشور

251 بار بازدید شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در دیدار با مدیر کل صدا و سیمای خراسان شمالی بیان کرد:

ضرورت اطلاع رسانی خدمات نظام مهندسی به جامعه

نقش مؤثر سازمان نظام مهندسی ساختمان در توسعه اجتماعی کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی، مهندس «علی اکبر رمضانی» در دیدار هیئت مدیره سازمان با مدیر کل صدا وسیمای خراسان شمالی با بیان این که مردم باید از عملکرد سازمان های مردم نهاد مطلع شوند، گفت: تقویت و توسعه این سازمان ها در توسعه اجتماعی کشور مؤثر است زیرا بخشی از امورات دولتی به واسطه برون سپاری توسط این سازمان ها انجام می شود.

این مقام مسئول با بیان این که سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی یک نهاد غیردولتی و دارای حدود ۴ هزار عضو است، اظهارکرد: این سازمان در استان فارق از بودجه دولتی وظایف و مسئولیت های حاکمیتی زیادی را انجام می دهد.

وی با اشاره به این که تمام فعالیت های سازمان برگرفته از مردم است و با اعتقاد به مردم نهاد بودن تمام مسئولیت های خود را دنبال می کند، اعلام کرد: زلزله اردیبهشت سال گذشته خسارت و صدمات زیادی به ساختمان های غیر فنی در حاشیه شهر و بافت فرسوده وارد کرد و نظام مهندسی بیش از ۲۴۰ هزار متر مربع خدمات مهندسی رایگان به مردم ارائه کرد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان دارای ظرفیت ها و توانمندی های سخت افزاری و نرم افزاری بالقوه ای می باشد که منجر به داشتن اطلاعات آماری دقیق از مشارکت های مردمی در عمران و آبادانی شهر شده است، افزود: سال گذشته حدود یک میلیون و ۵۰ هزار متر مربع نقشه در استان تهیه شده که این امر به منزله مشارکت هزار میلیارد تومانی مردم در ساخت و ساز بخش مسکن و آبادانی شهر هاست، بر همین اساس رسانه ها باید در اطلاع رسانی نقش مردم کمک کنند و نقش مردم در تامین نیازهای جامعه ارائه و ابلاغ شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود به اشتغال و معظل کنونی جامعه اشاره و اعلام کرد: یکی از مهم ترین شرایط اشتغال، داشتن دانش، تجربه و آمادگی اشخاص است فاکتورهایی که شامل تمام مهندسان می شوند، جامعه ای که از سال ۷۵ تاکنون رشد قابل توجهی در تعداد آن ها وجود داشته است.

وی به ضرورت تغییر نگاه مردن به خدمات تخصصی نیز اشاره و تصریح کرد: مسئولان نیز باید به این نتیجه برسند که نگاه غیر تخصصی به حوزه حرفه ای مهندسی منجر به از بین بردن سرمایه های ملی می شود.

وی با بیان این که کاهش عمر بنا به دلیل غفلت های احتمالی در اصل برابر تحمیل زیان هزار میلیاردی سالیانه به استان است، اضافه کرد: طول عمر بنا در حال حاضر ۴۰ سال است در حالی که اگر ساخت و ساز مهندسی و تخصصی باشد، بنا باید بیش از ۱۲۰ سال عمر مفید داشته باشد.

وی ادامه داد: با حذف افراد غیر متخصص از چرخه تولید ساخت بنا، ارزش افزوده می تواند رقم بالایی باشد که این امر به توسعه پایدار و اقتصاد کشور کمک می کند.

وی تلاش های رسانه ملی را در ارتقاء دانش جامعه مثبت ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: صدا و سیما یک دانشگاه مردمی است و مردم در این دانشگاه تحصیل کرده و توانمند می شوند.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان شمالی نیز با بیان این که نگاه مجموعه صدا و سیما کمک به توسعه همه جانبه استان است، گفت: دغدغه ما برداشتن گام های مؤثر در این مسیر است.

«حمید قربانی جم» با بیان این که صدا و سیما به دلیل فراگیری قابل قیاس با هیچ رسانه ای نیست و گروه هدف کمی و کیفی زیادی دارد، ادامه داد: این رسانه اهداف زیادی را دنبال می کند و دارای ظرفیت های زیادی است بنابراین باید ظرفیت رسانه جدی گرفته است زیرا مردم از طریق رسانه به نهادها پیوند می خورند.

وی با بیان این که شناخت مردم نسبت به سازمان ها باید مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: صدا و سیما و سازمان نظام مهندسی هر کدام دارای ظرفیت هایی هستند که استفاده و مشارکت آن ها موجب شناخت مردم از این سازمان می شود.

print


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *