مشارکت مردم عامل توسعه پایدار شهری است

281 بار بازدید شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در همایش تخصصی پایا شهر ایران با محوریت مدیریت شهری در شهرستان شیروان اعلام کرد:

مشارکت مردم عامل توسعه پایدار شهری است

مشارکت یکی از مولفه های توسعه پایدار است و مشارکت مردم موجب رسیدن به توسعه پایدار شهری می شود.به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی رئیس نظام مهندسی ساختمان استان با اعلام این مطلب در همایش تخصصی پایا شهر ایران با محوریت مدیریت شهری گفت: نیازمند تحول و انقلاب در درون شهرها هستیم تا مردم آرامش و آسایش را در شهرها و محیط زندگی خود شاهد باشند.

مهندس«علی اکبر رمضانی» برگزاری همایش ها را مقدمه ای برای ایجاد تحول در شهرها دانست و اظهارکرد: اهمیت مشارکت های مردمی در توسعه پایدار شهری تا جایی است که اگر مردم حضور نداشته باشند می توان گفت توسعه پایدار شهری اتفاق نمی افتد.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت حضور مردم و مشارکت های مردمی در توسعه شهری، ادامه داد: برنامه ها و سیاست هایی که از سوی مسئولان، مدیران و برنامه ریزان شهری اتخاذ می شود باید از سوی مردم اجرایی شود.

وی با بیان این که افق این همدلی به ایجاد بستر یک شهر مناسب و در شأن مردم منجر می شود، اعلام کرد: هر یک از شهرها دارای مشکلات بسیار زیادی هستند بنابراین در گام اول باید مشکلات احصاء و شناسایی شوند و در مرحله بعد برای آن ها راه حل پیدا شود.

وی شهرها را دارای ابعاد مختلف ذکر و اعلام کرد: شهرها باید در همه ابعاد رشد کنند زیرا رشد تک بعدی شهرها موجب برآورده نشدن نیازهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مردم می شود.

وی با بیان این که توسعه دارای مفهوم وسیع و گسترده ای است، اضافه کرد: بناها و ساختمان های شهری یکی از ابعاد توسعه شهری و در واقع کالبد شهرها هستند و علاوه بر محلی برای اسکان شهروندان، فضایی برای رشد و نمو آن ها تلقی می شوند، بنابراین زمانی می توان گفت ساختمان ها در مسیر توسعه شهر قرار دارند که مورد رضایت شهروندان باشند.

وی با بیان این که مسیر توسعه شهری باید به سمت رضایت شهروندان سوق داده شود، اذعان کرد: چند مؤلفه مهم در بحث ساخت و ساز مورد نظر نظام مهندسی ساختمان است و تلاش هایی در بحث نما و منظر شهری انجام شده است، زیرا نابسامانی های زیادی در این حوزه وجود دارد و باید با برنامه ریزی های مدون مقابل رشد این نابسامانی ها گرفته شود.

عالی ترین مقام نظارت بر ساخت بنا در استان ادامه داد: در مقابل شهری ساخته شده قرار داریم و این مانع دخل و تصرف در شهر می شود، از سویی نمی توان فضای شهری ساخته شده را کنار گذاشت و از سوی دیگر نمی توان شهر را به حدی گسترش داد که سرانه جمعیت در هکتار کاهش و هزینه ها افزایش یابد چرا که این امور هیچ گاه به معنای توسعه نیست.

وی افزود: باید از تمام ظرفیت ها، توانمندی ها، فرصت ها و زمین های موجود در شهرها استفاده کنیم تا ظرفیت کاربری بافت های شهری را افزایش دهیم، این امر از طریق بهسازی و بازسازی بافت های شهری از جمله بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی ممکن می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که توسعه شهر در این بخش زمانی محقق می شود که از توسعه ابعادی شهرها کاسته و به توسعه عمودی شهرها افزوده شود، ابرازکرد: اما هنوز در شهرهای استان مانند بجنورد، شیروان و اسفراین نیاز به اولویت بخشی مرتفع سازی در برنامه های ساخت و ساز وجود ندارد زیرا بسیاری از نقاط شهری این شهرها با همین تعداد طبقات پاسخ گوی توسعه شهری است.

وی با بیان این که شهرهای استان دارای بافت های فرسوده بسیار زیادی هستند، ادامه داد: فضاهای خالی زیادی در شهرهای استان وجود داردکه می توان آن ها را شناسایی کرد، در کنار این مسائل کاربری هایی در فضاهای شهری وجود دارد که حضور آن ها سازگاری با فضاهای مسکونی ندارند، بنابراین این واحدها باید متناسب با کاربری ها تغییر مکان داده شوند.

وی افزود: ایجاد شهر پویا و متناسب با شخصیت و شأن ایرانی از لحاظ معماری و توسعه شهری با همراهی همه کسانی که دستی در آتش دارند محقق می شود، زیرا یکی از محورهای توسعه شهری موضوع مشارکت و توسعه اجتماعی شهر است.

وی ادامه داد: تاکید بر روی توسعه اجتماعی شهر منجر به رشد دیگر مولفه های توسعه می شود زیرا عوامل توسعه در درون توسعه اجتماعی نهفته است.

print


اخبار مرتبط

 • مراکز لرزه نگاری مکمل مدیریت بحران است
 • مراسم تکریم و معارفه گروه ها و کمیسیونهای تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد.
 • نشست مشترک سه جانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان،اداره کل ثبت اسناد و املاک و شهرداری بجنورد برگزار گردید.
 • مجمع عمومی عادی نوبت دوم سازمان برگزار شد.
 • امضای تفاهم نامه نظارت بر طراحی و اجرای استاندارد تاسیسات آب و فاضلاب
 • مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان
 • اسامی اعضاء پنجمین دوره کمیسیون های تخصصی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان شمالی
 • عملکرد بودجه درآمد سازمان در سال ۹۶ – بودجه هزینه های جاری سال ۹۶
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *