مهندسان نقشه بردار، ظرفیت بالقوه نظام مهندسی استان

330 بار بازدید شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در جلسه با مدیر کل و مدیران شهرستانی ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی اعلام کرد:

مهندسان نقشه بردار، ظرفیت بالقوه نظام مهندسی استان

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، دوره آموزشی مهندسان نقشه بردار فعال در حوزه تفکیک آپارتمان با حضور مهندسان نقشه بردار در دفاتر نمایندگی و مدیران شهرستانی ثبت اسناد، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی و مدیر کل اداره ثبت اسناد و املاک استان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در ادامه دوره آموزشی و جلسه بررسی روند بهینه سازی امور تفکیک آپارتمان با بیان این که مهندسان نقشه بردار استان دارای ظرفیت های متعددی هستند، گفت: استان دارای ۴۰ مهندس نقشه بردار و ۱۸ مهندس پروانه دار است، با این که به دلیل نوپا بودن استان بیشتر مهندسان دارای مدارک حرفه ای درجه ۳ هستند اما مهندسان نقشه بردار استان دارای ظرفیت های متعددی هستند و همکاری های مناسبی هم با سازمان داشته اند.

مهندس «علی کبر رمضانی» با بیان این که باید از توانمندی و ظرفیت مهندسان باید به خوب بهره برد، اظهارکرد: از نظر بضاعت نیروی انسانی نظام مهندسی ساختمان استان از جمله استان هایی است که تعداد مهندسان دارای پروانه آن متناسب با حداقل نیاز استان است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه در سال ۸۹ بین سازمان ثبت و نظام مهندسی کشور، ابرازکرد: با این که در ابتدا اجرای تفاهم نامه با فراز و فرودهایی همراه بود اما در نهایت به خوبی اجرایی شد و رضایت مردم را تأمین کرد در این مسیر با گذشت زمان هر روز نیازمند تسریع پاسخ دهی و سعه صدر بیشتر هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: به فراخور زمان حساسیت قوانین و دقت اجرای امور افزایش می یابد، بنابراین نهادهای متولی در حوزه ساخت باید تلاش کنند با روش های مدبرانه تری جایگاه سازمانی و اداری خود در امر پاسخ گویی را انجام دهند.

وی با بیان این که ۳ هزار و ۶۴۸ پرونده به متراژ ۲ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۷۱۱ متر مربع تفکیک عرصه در توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شده است، اظهارکرد: ۴ دوره آموزشی در این رابطه برگزار شده است که دوره های مورد نظر نیز با هماهنگی اداره کل ثبت استان انجام شده است.

وی در بخشی از سخنان خود با ارائه پیشنهادی درخصوص مشخص شدن رابطان ثبت برای ارتباط با دستگاه ها، ادامه داد: این امر موجب عملکرد بهتر و کسب دانش نسبت به تاریخچه مراجعات به دستگاه مورد نظر توسط رابطان می شود.

وی با اشاره به تعامل سازنده بین سازمان نظام مهندسی و اداره ثبت اسناد و املاک استان افزود: مردم باید از تعاملات بین سازمان ها منتفع شوند و برگزاری جلسات در حالی که تأثیری بر فعالیت های روزانه نهادها نداشته باشد مفید نخواهد بود.

مدیر کل اداره ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی هم در این جلسه گفت: هدف از هم اندیشی حل مشکلات و ارائه راه حل های مفید در جهت رفاه و خدمات بهتر است، هدف از انقلاب ارائه خدمات به مردم است.

دکتر«اسدی» با بیان این که انعقاد تفاهم نامه اداره ثبت با سازمان نظام مهندسی ساختمان در جهت گره گشایی از مشکلات مردم است، ادامه داد: برون سپاری در ثبت سابقه ای دیرینه دارد و به دلیل خدمات دهی بهتر انجام شده است.

وی با بیان این که در برون سپاری ها فقط باید منافع عمومی در نظر گرفته شود، اعلام کرد: بخشی از وظایف ما به مهندسان نقشه کشی سپرده شده است و آن ها هم با توجه به جایگاهی که در جامعه دارند باید خدماتی را به مردم ارائه کنند.

این مقام مسئول با بیان این که دستگاه ها زمانی موفق هستند که از ظرفیت های اجتماعی استفاده کنند، ادامه داد: زمانی می توان گفت توسعه اجتماعی داشته ایم که بتوانیم سرمایه انسانی را جذب کنیم و بزرگ ترین سرمایه اجتماعی ما جلب اعتماد مردم است.

وی افزود: با انعقاد این تفاهم نامه ها دیگر آزمون و خظا وجود ندارد و باید الان به نتیجه گیری نهایی رسید بنابراین هدف از برگزاری این جلسه هم آسیب شناسی در اجرای فرآیندهاست.

وی عدم تطبیق سند با وضع موجود را از مشکلات موجود ذکر و عنوان کرد: مردم باید به سمت صدور سندهای تک برگی سوق داده شوند تا خطاها کمتر شود.

وی ادامه داد: به دنبال تامین رضایت عمومی جامعه و ارائه برنامه برای تدوین فرایندها هستیم و می خواهیم سامانه ای بین این دو نهاد راه اندازی کنیم تا تمام درخواست ها در سامانه رصد شود.

print


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *