اقدامات غیر اصولی در ساخت و سازها، بلاست

272 بار بازدید شد

معاون سازمان مدیریت بحران کشور در همایش زلزله، کیفیت ساخت، مدیریت بحران با تأکید بر مصالح استاندارد بیان کرد

اقدامات غیر اصولی در ساخت و سازها، بلاست

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی، معاون سازمان مدیریت بحران کشور با گرامیداشت یاد جان باختگان زلزله های بزرگ کشور و با بیان این که اقدامات غیر اصولی در ساخت و سازها بلاست گفت: حادثه بلا نیست بلکه اقدامات غیر اصولی ماست که از آن بلا می سازد، اگر اقدامات اصولی در مقررات ساختمان و بقیه فرآیند ساختمان اجرا شود، قطع به یقین حادثه ای را نخواهیم داشت و اگر حادثه ای هم باشد به بلا تبدیل نمی شود.

مهندس«مرتضی اکبرپور» رخداد منفی زلزله را به عملکرد انسان ها مربوط دانست و اضافه کرد: اگر ساختمان یا سازه ای بنا شده و تخریبی داشته است، ایجاد خسارت و تخریب به عملکرد ما هنگام ساخت مربوط می شود، زیرا در کشورهای زلزله خیز دیگر هم زلزله وجود دارد اما انسان ها به شکل مسالمت آمیز در حال زندگی هستند و این ظرفیت در کشور ما نیز وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: کشور ایران حادثه خیز است و برای یک کشور حادثه خیز باید ضروریات و امکانات مورد نیاز را در نظر گرفت تا بتوان یک زندگی آرام برای مردم فراهم کرد.

وی با بیان این که دولت مردان باید زیرساخت ها را فراهم کنند، اظهارکرد: مردم به عنوان نقش مؤثر در این حوزه نیز باید نقش خود را بشناسند، فرهنگ عمومی داشته باشند و چگونگی رفتار را بروز دهند.

وی با اشاره به زلزله اخیر شهر تهران، اعلام کرد: در این زلزله مردم نقش خوبی را ایفا کردند، با وجود این که مانوری با این سطح برای مردم برگزار نشده بود اما مردم بسیار خوب عمل کردند و این زلزله یک مانور واقعی و یک لطف الهی بود که هشداری به دولت مردان و مردم داد.

این مقام مسئول با بیان این که زلزله به طور ذاتی کشنده نیست، افزود: دلیل ترس از زلزله آثاری است که خود ما ایجاد کرده ایم، زلزله معادله ای ۴ مجهولی است که زمان، شدت، مکان و وسعت آن مشخص نیست و کشور ما هم حادثه خیز است اما آنچه موحب ترس است نوع ساخت و سازی است که انجام می شود.

وی ادامه داد: بازنگری و باز آموزی در این حوزه باید به طور مداوم انجام شود و مطابق با شرایط جغرافیایی کشور انجام شود در زلزله کرمانشاه سازه هایی که مقاوم تر ساخته شده بودند خسارت جانی و مالی نداشتند و بیشتر جان باختگان در ساختمان های نامقاوم و ساختمان هایی اتفاق افتاد که قوانین ملی ساختمان در آن ها اجرایی نشده بود.

وی اعلام کرد: انتظار داریم سازمان های تخصصی مباحث تخصصی را بیشتر مطرح کنند زیرا علم زلزله تا امروز به پیش گویی در مورد آن نرسیده است و امیدواریم که این امر هم برای آمادگی بیشتر انجام شود.

وی عمده کار مدیریت بحران را در بخش پیشگیری ذکر و اعلام کرد: داشتن ساز و کار مناسب در حوزه پیشگیری در موقع بحران موجب انجام کمترین کار می شود بنابراین باید دستگاه ها کار کنند و پیش گیری ها انجام دهند تا دچار غافل گیری نشویم.

*********

معاون سازمان لرزه نگاری کشور در همایش زلزله، کیفیت ساخت، مدیریت بحران با تاکید بر استفاده از مصالح استاندارد اعلام کرد:

راه اندازی ۴ مرکز لرزه نگاری در خراسان شمالی

معاون سازمان لرزه نگاری کشور با اعلام خبر راه اندازی ۴ مرکز لرزه نگاری محلی در خراسان شمالی، گفت: مرکز لرزه نگاری کشور برنامه ای برای استان دارد، بر این اساس تعاملی با استانداری خراسان شمالی برقرار شده است تا رصد گسل ها و ثبت زمین لرزه ها در استان به شکل محلی و رقیق تر انجام شود.

مهندس « پورمحمد » با بیان این که تا امروز از شبکه های محلی استان های اطراف استفاده و به استان خدمات ارائه می شد، اعلام کرد: بر اساس مصوبه سال ۸۲ و ۸۴ دولت، سازمان لرزه نگاری کشور وظیفه ای به عنوان اعلام وقوع زلزله بر دوش دارد بر همین اساس در حال حاضر به این نتیجه رسیده ایم که از حالت اعلام وقوع خارج و به سمت رصد دقیق تر گسل ها و خرد لرزه ها و پیش آگاهی برویم.

وی ادامه داد: برنامه سازمان لرزه نگاری برای استان راه اندازی ۴ ایستگاه لرزه نگاری در مدت یک سال آینده در خراسان شمالی است، وظیفه این ایستگاه ها رصد گسل های استان و ثبت زلزله ها و اعلام به موقع است.

وی ادامه داد: همزمان با این کار راه اندازی سامانه اطلاع رسانی سریع زمین لرزه ها انجام می شود و لینک دستگاه های اجرایی با این سامانه از طریق استانداری انجام خواهد شد، با این حرکت خدمات مرکز لرزه نگاری کشور در استان بهتر می شود.

وی به برنامه ۵ سال سازمان نیز اشاره و اعلام کرد: بر اساس این برنامه ۵ سال به طور متوسط هر ۵۰ کیلومتر باید یک ایستگاه لرزه نگاری وجود داشته باشد، پیش بینی ما برای استان ظرف یک سال آینده راه اندازی ۴ ایستگاه در شهرهای اسفراین، شیروان، بجنورد و راز جرگلان در فاز اول اجرای طرح است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از ریز پهنه بندی در فعالیت های عمرانی خبر داد و اظهارکرد: خرد لرزه ها کمک بزرگی به رصد دقیق تر گسل ها و آمادگی برای وقع بحران هستند.

وی با اشاره به تخریب مسکن مهر در زلزله کرمانشاه تصریح کرد: دوره تناوب طبیعی خاک با دوره تناوب اثر گذاری سازه نزدیک به هم بوده اند اگر ریز پهنه بندی خطر زلزله در سرپل ذهاب انجام و در چنین سازه ای رعایت می شد، ایرادهای مطرح شده بر مسکن مهر وارد نمی شد.

وی با اشاره به سوالی که امروز درباره دلیل این همه زمین لرزه در کشور پرسیده می شود، گفت: واقعیت این است که ایران میان صفحه اروپا در شمال و صفحه عربستان در جنوب قرار گرفته است و از سمت جنوب صفحه عربستان با تنش دائمی در حال نزدیک شدن به صفحه اروپا- آسیا است.

مهندس«پورمحمد» با بیان این که ۴ منطقه لرزه خیز در کشور وجود دارد، افزود: بر اساس آمار زمین لرزه های سال ۸۵ تا ۵ دی ماه سال ۹۶، ۱۲۰ هزار زمین لرزه در کشور ثبت شده است و به طور متوسط روزی ۳۰ زمین لرزه اتفاق افتاده که یک مورد از آن بالای ۴ ریشتر بوده است.

وی با بیان این که در یک نقطه از کشور تنش بیشتر بوده و انرژی زودتر آزاد شده است، اضافه کرد: این وضعیت در کرمانشاه، کرمان و البرز نمود بیشتری داشته است و در یک نقطه از کشور هم هنوز آزاد شدن انرژی شکل نگرفته است.

وی با بیان این که ایران در بستر زمین لرزه های بزرگ و با ظرفیت بالای لرزه خیزی قرار دارد، خاطرنشان می کند: گسل ها، فعالیت گسل ها و وقوع خرد لرزه ها به طور مرتب در کشور رصد می شود و می توان گفت که اتفاق جدید از این منظر در کشور رخ نداده اما نمود زلزله در یک منطقه از کشور بیشتر بوده است.

وی با بیان این که بعد از زلزله سال ۷۵، خراسان شمالی در اردیبهشت سال جاری شاهد نمود زمین لرزه و این تنش ها بوده است، ادامه داد: استان خراسان شمالی در پهنه لرزه خیز شمال کشور قرار دارد ویژگی این پهنه لرزه خیز، نبود لرزه ای دراز مدت، لرزه خیزی ناپیوسته و زلزله های بزرگ است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسل های زیاد استان خراسان شمالی، بیان کرد: همه شهرها و همه مناطق روستایی کشور روی گسل و یا در نزدیکی گسل واقع شده اند و این بدین معناست که ایران پوشیده از گسل است، نمونه بارز آن زمین لرزه های رخداده در کشور است.

وی ادامه داد: بر اساس تاریخچه استان قبل از سال ۱۹۰۰ میلادی، ۶ زمین لرزه بزرگ در محدوده استان در این بازه زمانی رخ داده است، زلزله اوت سال ۹۴۳ میلادی با بزرگای ۷٫۶ دهم بزرگ ترین زلزله رخ داده در خراسان شمالی است، زمین لرزه های ۱۶۹۵، زمین لرزه ۱۸۱۰ میلادی، زمین لرزه ۱۸۷۹ و زمین لرزه ۱۲۱۱ و ۱۸۸۳ زمین لرزه های بزرگ ثبت شده قبل از ۱۹۰۰ میلادی هستند.

وی افزود: در این زمین لرزه ها استان تخریب و تلفاتی را متحمل شده است، اما پس از سال ۱۹۰۰ میلادی تا ۲۰۱۷ که زمین لرزه ها توسط دستگاه ها رصد و ثبت می شوند، ۴ زمین لرزه بزرگ در استان ثبت شده است که عموما تخریب و تلفات را به دنبال داشته است.

این مقام مسئول با بیان این که در همین بازه زمانی ۴۶۱ زمین لرزه بزرگ تر از ۳ ریشتر در استان رخ داده است، ادامه داد: بیشترین زمین لرزه های ثبت شده خرد لرزه هستند که کمک بزرگی برای رصد دقیق تر گسل ها و آمادگی برای موقع بحران است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خلاهای موجود در کشور، گفت: مدیریت بحران دولتی را باید به  سمت مدیریت بحران جامعه محور سوق داد زیرا مدیریت بحران چرخه ای است که هر کدام از اعضای جامعه نقشی در آن دارند بنابراین باید مردم را برای خود به سمت دولت سوق داد.

وی با بیان این که اگر مردم به سمت دولت و همراه با آن حرکت کنند به طور طبیعی پشتیبانی محکم تر می شود و هم منافع استان در حوزه مدیریت بحران بهتر و زودتر تحقق می یابد.

print


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *