زلزله؛ تبدیل تهدید به فرصت

534 بازدید

معاون عمرانی استانداری خراسان شمالی در همایش زلزله، کیفیت ساخت، مدیریت بحران با تأکید بر مصالح استاندارد اعلام کرد
زلزله؛ تبدیل تهدید به فرصت
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، معاون عمرانی استانداری خراسان شمالی در این همایش با بیان این که زمین لرزه ها عامل تبدیل تهدید به فرصت هستند، گفت: زلزله ها هشدارهایی هستند که ما باید با استفاده از آن تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم، زلزله و تخریب ها اگر تهدید است، توجه به مقاوم سازی ساخت و سازها فرصتی است که باید از آن بهره گرفت.
مهندس«علی نیا» رخداد زلزله های متعدد را فرصتی دانست که از آن باید با اگاهی بخشی به مردم بهره برداری کرد و افزود: جهش و نقطه عطفی در کشور پس از وقوع زلزله سال ۶۸ رودبار و منجیل اتفاق افتاد که منجر به بازنگری و ارتقاء آیین نامه طراحی و اجرا شد و کنترل و نظارت ها نیز بیشتر شد.
این مسئول با بیان این که چند عامل در رخداد اتفاق ها دخیل هستند،گفت: در بحث حوادث جاده ای سه عامل انسان، وسیله نقلیه و جاده در وقوع حادثه های رانندگی و تصادفات نقش دارند بر همین اساس قسمتی از قصور متوجه این سه عامل است که با بررسی های کارشناسی میزان آن مشخص می شود.
مهندس«علی نیا» با بیان این که عامل انسانی اصلی ترین و مؤثرترین عاملی است که در این رخداد ها نقش دارد، ادامه داد: در بحث حوادث طبیعی هم ما با موضوع نقش انسان و مصالح  مواجه هستیم و می توان گفت در عمده موضوعات اجتماعی انسان اصلی ترین نقش را دارد.
این مقام مسئول با بیان این که مسئول تولید مصالح غیر استاندارد انسان است، افزود: انسان مسئول نبود ساخت و ساز های اصولی و متناسب نبودن ساخت بنا با استانداردهای فنی است به تعبیری در تمام اتفاق هایی که رخ می دهد انسان عامل اصلی و مؤثر قلمداد می شود.
وی با بیان این که شکل گیری رفتارهای مناسب اجتماعی، ایجاد آسایش و آرامش با عمل به وظایفی که بر عهده داریم ممکن می شود، ادامه داد: با انجام مسئولیتی که بر عهده داریم شرایط زندگی مناسب را برای جامعه فراهم می کنیم و احساس وظیفه ما را به سمت محیطی امن و آرام سوق می دهد.
وی با بیان این که انجام مطالعات کامل، جامع و اجرای ساخت و ساز بدون حاشیه شرط ساخت ساختمان های مقاوم است، اظهارکرد: طراحی بر اساس مطالعات کامل و جامع مرحله اول ساخت و ساز مقاوم است، در مرحله بعد اجرا قرار دارد که باید بدون انتفاع شخصی باشد تا ساختمانی متناسب با استاندارها ساخته شود.
وی اضافه کرد: صرفه جویی در ساخت به معنای استفاده از مصالح با میزان و عیار پایین نیست چرا که این کار هزینه است و انجام ساخت و مصالح استاندار سرمایه محسوب می شود، در عین حال یکی از وظایف مهندسان اجرای کار با توجیه اقتصادی و فنی است اما آنچه به عنوان صرفه جویی در ساخت توسط بهره برداران و مالکان انجام می شود صرفه جویی نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در کشور ما با برخی موارد احساسی برخورد می شود، اظهارکرد: طراحی یک ساختمان برای مقاومت در برابر زلزله به معنی فرو نریختن ساختمان در هنگام زلزله است و به این معناست که انسان ساکن در بنا فرصت خروج از بنا و گریز از خطر را داشته باشد اما انتظار تخریب نشدن اجزای ساختمان و آن چیزی که در برخی رسانه ها منتشر می شود امری غیر تخصصی است و گاهی از سوی برخی بهره برداران مطرح می شود.
وی وظیفه مهندسان را طراحی و اجرا براساس مشخصات، نظارت و کنترل دانست و ادامه داد: کنترل و نظارت بر امر ساخت باید در شدیدترین حالت ممکن انجام و فرهنگ سازی شود و سخت گیری در اجرا و ساخت برای تأمین آسایش، آرامش و اطمینان خاطر بهره برداران است.
مهندس«علی نیا» با بیان این که بهره برداران به فکر ارزان تمام شدن ساخت و ساز هستند، اضافه کرد: اما کسانی که متولی و مسئول هستند و دستی در کار دارند باید به عنوان یک رسول وارد شوند و در فرهنگ سازی نقش داشته باشند زیرا مردم پذیرش بیشتری از افراد متخصص دارند.
وی با اشاره به تولید مصالح استاندار این مهم را نیازمند تأمین شرایط و مشخصاتی دانست و افزود: متأسفانه شاهد حضور مصالح غیر استاندارد با مشخصات فنی پایین استان های مجاور در استان هستیم به عنوان مثال اگر استاندارد مصالح چگالی ۱۲ بوده است، مصالحی وارد شده از دیگر استان ها دارای چگالی ۵ بوده است که مقاومت بسیار پایینی دارد.
این مقام مسئول با بیان این که استاندارد و غیر استاندارد بودن مصالح به طور طبیعی موجب اختلاف قیمت مصالح شده است، اعلام کرد: برای تعدیل قیمت مصالح استاندارد تولیدی استان، توافق هایی در مورد چگالی مصالح تولیدی انجام شده است تا پس از آگاهی مردم نسبت به اهمیت موضوع و شناخته شدن مصالح استاندارد کیفیت مصالح از کیفیت توافقی افزایش یابد.
وی با بیان این که قرار است از ورود مصالح غیر استاندارد به استان در مبادی ورودی جلوگیری شود، ابرازکرد: برخی از مصالح غیر استاندارد برای ساخت بنا در مناطق زلزله زده وارد شده است بنابراین تذکر جدی به پیمانکاران و ناظران داده شده است تا اگر این گونه مصالح به مناطق ارسال شد در وحله اول با پیمانکار و در مرحله بعد با ناظران برخورد شود، چرا که همه تلاش ها، حساسیت ها و دغدغه های ما ساخت ساختمان های ایمن است.
معاون عمرانی استانداری استان در بخشی از سخنان خود با بیان این که بیش از ۵۵ درصد واحدهای روستایی استان بازسازی و مقاوم سازی شده اند، تصریح کرد: اگر این مقاوم سازی انجام نمی شد به جرئت می توان گفت حجم تخریب ناشی از زلزله اردیبهشت بسیار بزرگ تر و گسترده تر می شد.
وی مسکن را سرمایه ملی دانست که تخریب آن ها موجب هدر رفت سرمایه می شود و ادامه داد: با مشکلات مالی موجود منطقی نیست که به سرمایه های ملی بی توجه باشیم، این سرمایه باید برای آیندگان حفظ شود و بی توجهی به آن ها هدر رفت سرمایه ملی را به دنبال دارد.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *